Strakáčovo desatero
Chcete strakáče? Bedlivě čtěte!


1. Jsem duše citlivá. Když na mě budeš křičet, budu se tě bát. Totéž platí o bití, zalehávání, vrčení do obličeje a podobně. Nejsem pes, se kterým by ses takto domluvil. Chci být tvůj kámoš, ne otrok.

2. Nejsem pracovní plemeno a nemám tedy v genech o práci si říkat. Musíš najít způsob, jak mě pro spolupráci motivovat. Když se ti to povede, zvládám všechny psí disciplíny, i na vrcholové úrovni.

3. Než abys mě trestal za to, co dělám špatně, zkus mě naučit, jak se věci dělají správně.

4. Miluju děti a ostatní psy. Nechej nás si spolu hrát a hlídej, ať mi neubližují.

5. Jsem tvor společenský a nekonfliktní. Nejlépe se cítím v početné smečce. Prosím, chci trávit co nejvíce času s tebou a tvou rodinou. Nejsem pes, který si celý den vystačí sám v boudě nebo v kotci na zahradě.

6. S bodem 5 souvisí fakt, že se rád tulím a chci s tebou být i v noci. Miluju spaní pod jednou peřinou. Nejsem tak velký, abych se nevešel k tobě na postel nebo na gauč.

7. Pátý bod má bohužel i jeden následek, který se většině lidí nelíbí. Když mě necháš doma samotného, těžce to snáším. Ostatní dvounožci si pak stěžují, že štěkám a tropím hluk. Jestli bydlíš v domě, kde je více bytů, buď na to připraven a pokus se na mě vymyslet fintu, abych takové věci nedělal.

8. Sice o mně píšou, že jsem nenáročný na krmení, ale to neznamená, že bys měl šetřit na kvalitním jídle. Nedej na reklamy, ale poraď se s ostatními páníčky strakáčů. Granule ze supermarketu jsou odpad, který si nezasloužím.

9. Pozor! V žilách mi koluje i lovecká krev. Případné sklony k nežádoucímu lovení musíš včas podchytit.

10. Lidé, kteří naše plemeno vzkřísili, odvedli velký kus práce. Díky nim jsem na světě. Nedovol, aby jejich úsilí bylo pošlapáno bezhlavým množením.